امروز: پنجشنبه 27 دی 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

مقاله ارزش کار و تلاش از دیدگاه قرآن كریم و حضرت علی (ع)

مقاله ارزش کار و تلاش از دیدگاه قرآن كریم و حضرت علی (ع) دسته: مقاله و تحقیق
بازدید: 46 بار
فرمت فایل: docx
حجم فایل: 68 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 22

در این مقاله سعى شده است ‏با بهره ‏گیرى از نهج‏ البلاغه و كتب مرتبط با آن و استفاده از اندیشه‏ هاى برخى از متفكران، كار بررسى شود و با دیدگاه جامعه‏ شناختى مقارنه و مقایسه گردد

قیمت فایل فقط 10,000 تومان

خرید

چكیده

حضرت على علیه السلام ضمن دفاع از اصول و موازین دین مبین اسلام از كار و تلاش در مسیر احیا و آبادانى جامعه دریغ نكرد و مزارع و باغ‏هاى متعددى را احیا و آباد كرد . در مدت خلافت‏ خویش نیز از كار غافل نگشت . در طول حیات خود اثرى گران‏بها به نام «نهج ‏البلاغه‏» را به یادگار گذاشت . در این اثر جاویدان بسیارى از آموزه‏هاى الهى، سیاسى، مذهبى، اقتصادى، اجتماعى، فرهنگى و . . . آمده است .

در این مقاله سعى شده است ‏با بهره ‏گیرى از نهج‏ البلاغه و كتب مرتبط با آن و استفاده از اندیشه‏ هاى برخى از متفكران، كار بررسى شود و با دیدگاه جامعه‏ شناختى مقارنه و مقایسه گردد .

واژه ‏هاى كلیدى: كار، تقسیم كار، كار آزادانه و اجبارى، بیكارى، كارهاى شایسته، كارهاى ناشایست

1 . مقدمه

هر جامعه‏ اى براى تداوم حیات و بقا به كار و فعالیت مردم و مسؤولان احتیاج دارد . نیاز به كار از قرون باستان وجود داشته است و هرچه مى‏گذرد، بر اهمیت آن افزوده مى‏گردد . كار قسمت اعظم از زندگى انسان را در بر مى‏گیرد .

به عقیده ‏ى بسیارى از متفكران اجتماعى و اندیشمندان اسلامى انسان موجودى اجتماعى است . انسان‏ها قسمت اعظم نیازها و احتیاجات خود را از طریق كار گروهى و اجتماعى تامین مى‏كنند . حضرت امیرالمؤمنین على علیه السلام، اندیشمند و پیشواى برجسته شیعیان و امت اسلامى كار و تلاش را با درایتى واقع‏بینانه بیان نموده است .

كار از مفاهیم مهم علم جامعه‏شناسى است . كار سرمایه و ذخیره‏ى ملى است و مى‏تواند به رشد تمدن كمك كند . اگر افراد جامعه‏اى به طور نسبى بتوانند كار و شغل مناسب به دست آورند و شغل آنان متناسب با استعدادها، توانایى‏ها و علائق آنها باشد، زمینه براى نوآورى، ابتكار، رشد و پیشرفت در ابعاد اقتصادى، اجتماعى و فرهنگى جامعه به وجود مى‏آید . برعكس اگر زمینه‏هاى اشتغال و كار در جامعه محدود و تقاضا براى كار بسیار باشد، به تدریج‏بیكارى افزایش مى‏یابد . گسترش بیكارى منجر به آسیب‏ها و پیامدهاى ناگوار در جامعه مى‏شود .


فهرست مطالب :

چكیده 3

1 . مقدمه. 3

2 . تعریف كار 4

3 . ارزش و اهمیت كار 5

4 . ملاك‏ها و معیارها در انتخاب شغل و كار 6

5 . كار از دیدگاه‏هاى فیزیولوژى و روان‏شناسى.. 8

6 . كار آزدانه و غیر آزادانه (اجبارى) 8

7 . كارهاى شایسته. 10

8 . كارهاى ناشایست... 12

9 . تقسیم كار 13

10 . رابطه‏ى طبقات و اقشار با تقسیم كار 15

11 . بیكارى و كم كارى.. 16

12 . نظارت در كار 18

13 . نتیجه‏ گیرى.. 19

پی‏ نوشتها: 20

قیمت فایل فقط 10,000 تومان

خرید

برچسب ها : مقاله ارزش کار و تلاش از دیدگاه قرآن كریم و حضرت علی (ع) , كار و تلاش , نهج‏ البلاغه , ارزش و اهمیت كار , انتخاب شغل , بیكارى

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر